29.01.2014

wstydliwy temat


W tym tygodniu ta wiadomość obiegła dosłownie wszystkie serwisy informacyjne:
Pewien niemiecki rolnik z Rasdorfu w Hesji musiał się wczoraj srodze się zdziwić i to aż dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy ni z tego, ni z owego wybuchła jego obora. Po raz drugi zaś, gdy policja wyjaśniła mu, dlaczego do tego doszło.Według komunikatu niemieckiej policji to gazy emitowane przez stado dziewięćdziesięciu cierpiących na wzdęcia krów doprowadziły do wybuchu. W wyniku eksplozji jedno zwierzę zostało ranne, a uszkodzeniu uległ dach budynku.Problemy trawienne krów sprawiły, że stężenie metanu w oborze było bardzo wysokie. Jak informuje policja, wystarczyło drobne wyładowanie elektrostatyczne, by wywołać eksplozję gazu i wybuch płomieni.W takiej sytuacji można chyba powiedzieć, że krowy pechowego Niemca i tak miały dużo szczęścia, że obyło się bez ofiar. Niestety nie podano informacji, czym ów rolnik karmił swoje bydło.(gazeta.pl)

Czytałem to własnym oczom nie wierząc! Myślałem, że może to jakaś plotka, albo żarcik. Ale kto chciałby się tak wrednie nabijać z krów? Po co by ktoś miał wymyślać taką informację? To jednak była prawda.. Jednak nadal wydaje mi się to takie.. absurdalne;-)
Każdy serwis starał się wiadomość nieco urozmaicić, jeśli tak można to ująć:
Wysokie stężenie metanu w oborze doprowadziło do spontanicznego wybuchu gazu i pojawienia się pożaru - informują służby.
Zraniona została jedna krowa, która uległa poparzeniom.Jedna krowa emituje dziennie co najmniej tysiąc litrów gazów; po oczyszczeniu daje to 250-300 litrów metanu. (tvn24)
____________
Stężenie metanu w oborze było bardzo wysokie. Wyładowanie elektrostatyczne spowodowało eksplozję gazu i wybuch płomieni - podali w komunikacie policjanci.(prawo.money.pl)
S
Starałem się sobie to wszystko wyobrazić, ale chyba nie potrafię. 90 krów, czyli dość duża to musiała być obora. I czy to możliwe, że wszystkie krowy jednocześnie puszczały wiatry? I co to było to "wyładowanie elektrostatyczne"? Piorun w oborze? Chyba nie skoro było to niby drobne wyładowanie. Można snuć różne domysły. Być może to była jakaś krowia zmowa, protest przeciwko paszy jaką były karmione, a tego wyładowania elektrostatycznego się nie spodziewały? Rolnik nie chce się przyznać czym zwierzęta karmił i podejrzewam, że tu tkwi rozwiązanie zagadki. Teraz w okolicach obór lepiej zachować ostrożność;-). Będę może podpytywał mieszkanki: halo krówko, jak twój posiłek, smaczny?:-). Oj, nie naśmiewam się, mam nadzieję, że szybko te heskie krowy będą miały dach nad głową, a ich dieta się poprawi!
a tymczasem w Argentynie:
Argentyńscy naukowcy z National Institute of Agricultural Technology (INTA) opracowali metodę, dzięki której można przetworzyć wydalany przez krowy metan - jeden z gazów cieplarnianych - w czystą energię. Jedna krowa emituje dziennie co najmniej tysiąc litrów gazów; po oczyszczeniu daje to 250-300 litrów metanu.Pomysł na pozyskiwanie metanu wydalanego przez krowy narodził się w 2008 roku. Jednak do jego realizacji doszło dopiero teraz.Eksperci z INTA stworzyli szereg urządzeń, które odprowadzają metan z przewodu pokarmowego tych zwierząt do specjalnie zaprojektowanych pojemników, a ponieważ zawartość metanu w wydalanych przez krowy gazach wynosi zaledwie 25 proc., w kolejnej fazie zostają one poddawane procesowi oczyszczania. - Za pomocą systemu, który zaprojektowaliśmy, gaz uwalniany przez krowy będzie zbierany do poduszek i nie będzie emitowany do środowiska. Z jednej krowy można pozyskać około 1,000-1,300 tys. litrów gazu na dzień. Z kolei w ostatecznej fazie zostanie to przerobione na 250-300 litrów gazu ziemnego - powiedział jeden z autorów metody. Zaznaczył przy tym jednak, że technologia jest ciągle w fazie badań, ale "wróży jej świetlaną przyszłość". Argentyna jest jednym z największych eksporterów wołowiny na świecie. W tym kraju żyje około 51 mln krów. Według statystyk metan uwalniany przez przeżuwacze stanowi 30 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w tym kraju. Innowacyjny sposób wykorzystania tego gazu pozwoli nie tylko na zmniejszenie jego emisji, ale może stworzyć alternatywę dla paliw kopalnych. Zespół naukowców prowadzi obecnie rozmowy z różnymi firmami, by rozpowszechnić swój wynalazek.(tvn24, 24.11.2013)
No i kto by pomyślał, że krowie wiatry takie wartościowe mogą być. Techniczna strona tego zagadnienia(zbieranie tych wiatrów) jest dla mnie jednak nie do przejścia, mój psi umysł tego nie ogarnia;-)

3 komentarze:

 1. O kurczę, czytając o tych krowach pierwsze co pomyślałam, to że to żart. Dziwna sprawa;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj. Enzo. O czym ty piszesz!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myszasty, tak sie wydawalo ze to dowcip, a prosze, sprawa mozna powiedziec, ze powazna..
  Placku, coz..kazdemu sie zdarzyc moze, ale ze te krowy tak wszystkie jednoczesnie???

  OdpowiedzUsuń

napływ spamu spowodował, że została włączona moderacja, prosze o wyrozumiałość

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...