31.10.2013

wyspa If

Replika pozuje na murku, obok wyspy przepływa statek-olbrzym, prosto do portu w Marsylii.
Jeśli ktoś czytał książkę Hrabia Monte Christo, ten od razu powinien skojarzyć wyspę If.
Stoi tu zamek d'If w którym to hrabia był więziony. Wiadomo, to fikcja literacka, tylko zamek i wyspa są prawdziwe.
Międzynarodową sławę zamek zdobył dzięki powieści Hrabia Monte Christo, której główny bohater, jeszcze pod prawdziwym nazwiskiem Edmunda Dantèsa, trafił do więzienia w nim położonego za czasów pierwszej Restauracji za sprawą fałszywego donosu oskarżającego go o bonapartyzm. Pobyt w zamku d’If był kluczowy dla jego psychologicznej przemiany – to tam, dzięki spotkaniu z innym więźniem, księdzem Farią, zdobył gruntowną wiedzę o świecie i zrozumiał, komu zależało na jego zniknięciu. W powieści Dantès w brawurowy sposób ucieka z więzienia, ukrywając się w worku, do którego strażnicy włożyli wcześniej ciało zmarłego Farii, a następnie wyrzucony w fale morza, odpływając w stronę wyspy Tiboulen. W rzeczywistości w historii więzienia d’If nie miała miejsca żadna udana ucieczka z zamku, zaś autentyczny pierwowzór hrabiego, Pierre Picaud, uciekł z więzienia w Fenestrelle. Nie przeszkadza to dzisiejszym gospodarzom d’If przedstawiać zrekonstruowanych „cel Dantèsa i Farii”. Mimo faktu, iż zamek d’If zachował się od XIX wieku w stanie niezmienionym, rzadko pojawiał się w filmowych adaptacjach powieści Dumasa.(za wikipedią)
Widok na Marsylię ze statku.

A na statku wiadomo, sweetfocie lub podziwianie widoków:-)
Przystanek na jednej z wysp wchodzących do archipelagu Frioul. Jak widać znajduje się tu port dla jachtów, wyspa jest zamieszkana, jest też sporo wakacyjnych mieszkań.

Cel osiągnięty. W oddali Marsylia. Wyspa If jest malutka, jest na niej tylko zamek, przystań dla statków turystycznych.


Zamek wzniesiony jest na planie kwadratu o boku 28 m. Posiada trzy wieże (jedna niezachowana w całości) noszące nazwy Maugovert, Saint Christophe i Saint Jaume, przystosowane do prowadzenia ostrzału artyleryjskiego, także w kierunku miasta. Niemal całkowicie pozbawiony jest otworów okiennych z uwagi na swoje przeznaczenie. Wnętrze, z kwadratowym dziedzińcem i zespołem cel o różnym standardzie pozostało niezmienione od XIX wieku. Wysunięta linia fortyfikacji zamkowych otacza całą wysepkę If. Część wież i murów zamkowych jest blankowana.Jeszcze do 1950 zamek If pełnił dodatkowe funkcje latarni morskie(za wikipedią)

Tu widoczna latarnia morska.
Zamek można zwiedzać do woli, oczywiście za opłatą;-). Ale cele są pootwierane, dostępne wejścia na wieżę( stamtąd świetne widoki).
Zwiedzanie na spokojnie to jakaś godzina. Zresztą i tak jest się uzależnionym od przypływającego statku;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

napływ spamu spowodował, że została włączona moderacja, prosze o wyrozumiałość

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...