04.06.2014

Taj Mahal

Czy jest w Indiach miejsce(zabytek) bardziej znane od Taj Mahal? Wątpię. Nawet jeśli sama nazwa Taj Mahal komuś nie nie mówi, to widząc zdjęcie charakterystycznego białego budynku powie: aaa to się w Indiach znajduje:-)
Do Agry (miejscowość obok której zbudowano Taj Mahal) najlepiej przyjechać skoro świt. Tak mówią i piszą wszyscy, którzy podróżują po Indiach i pragną na własne oczy zobaczyć jeden z nowych cudów świata.
wszyscy zmierzają do bramy
Można też przybyć później i budynek robi takie samo wrażenie, tyle że tłum już spory i ludzie są praktycznie wszędzie. Tak naprawdę w niczym to nie przeszkadza, nadaje wręcz pewien koloryt, barwną oprawę.
Wśród zwiedzających przeważają Indusi ( Ponieważ w języku polskim zwykle stosuje się wobec obywateli Indii określenie „Hindusi”, często dochodzi do nieporozumień, gdyż około 200 mln Hindusów nie jest hindusami (hinduistami). Pojęcie „Hindus” (Indus, Indyjczyk) mylnie utożsamia się z pojęciem „hindus” (małą literą, wyznawca hinduizmu. Nie ma takiego problemu w języku angielskim, gdzie Hindus (obywatel Indii) to Indian, a hindus/hinduista (wyznawca hinduizmu) to Hindu -za wikipedią).
wejście
Inni zwiedzający są w zdecydowanej mniejszości. Dla mieszkańców Indii przyjazd do Taj Mahal, to zapewne punkt obowiązkowy, może jak Wawel dla Polaków?

 Im bliżej, tym bardziej widać, że budynek jest po prostu ogromny..
 człowiek jest malutki.
 Z bliska można też podziwiać wykończenia, ozdoby. Naprawdę piękne.

Tutaj  Opis , czyli kilka zgrabnie ujętych informacji. Nie za dużo, dokładne opisy kto, po co i jak zbudował Taj Mahal oczywiście na Wiki . A trochę szerzej tutaj: Biała perła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

napływ spamu spowodował, że została włączona moderacja, prosze o wyrozumiałość

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...