08.06.2014

indyjskie scenki

Jeszcze parę indyjskich wspomnień repliki. Trochę New Delhi, trochę Noidy i Mumbaju.

Mumbai, Brama Indii,The Gateway of India. To nazwa monumentalnego łuku (26m)wzniesionego w latach 1915-24  w celu upamiętnienia wizyty króla Anglii Jerzego V i jego żony, Marii. Obecnie to popularne miejsce spotkań mieszkańców i oczywiście turystów.

Okolice Noidy-New Delhi. Na poboczu drogi suszy się krowie łajno: W Indiach nawóz krowi nazywany jest gobar. W gorącym klimacie, typowym np. dla Indii, odchody krowie szybko wysychają i nie wydzielają charakterystycznego zapachu. Odchody krowie są bogate w substancje mineralne, co jest typowe dla zwierząt roślinożernych. Współcześnie na terenach bezleśnych i wysokogórskich nawóz bydlęcy nadal stanowi paliwo podstawowe w ognisku kuchennym domów wiejskich. Wysuszony kał bydła gromadzą przez okres letni np. górale Bodho z Spiti. Natomiast pozyskany z zagród w okresie zimowym jest zużywany do wiosennego nawożenia pól uprawnych. Spalanie krowich odchodów na masową skalę jest w Indiach źródłem pozyskiwania elektryczności. Wyschnięte stosowane są również jako paliwo w ogniskach i piecach. Ilość paliwa tego typu, spalanego na wsiach indyjskich, oszacowano dla lat 60. na poziomie 225 mln ton rocznie. Stanowiło to ówcześnie połowę ilości tego surowca.W Indiach kał krowi mieszany z gliną służył jako materiał w budownictwie(wikipedia.pl)
Ciągle rozbudowywana  Noida
Popularny pojazd na lokalnych drogach:
Pomimo tego, że w Indiach krowa ma ogromne znaczenia (Święte krowy w Indiach ), to często pasą się one w miejscach mało kojarzących się z pastwiskami.
Tu pod mostem też są pasące się krowy, obok pływają dzieci.

Małpki:
Pies ukrywa się przed upałem pod wozem policyjnym. To uliczny posterunek policyjny w Mombaju.
I jeszcze koń z dorożką, bardzo ozdobną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

napływ spamu spowodował, że została włączona moderacja, prosze o wyrozumiałość

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...